Gazdag vitaminokban (A-, B1-, B2-, C-vitamin) és ásványi anyagok (kalcium, kálium, magnézium, vas, cink).
A meggy összes részét felhasználják gyógyító célokra.
A meggy leve az egyik legjobb ellenszer a meghűléses betegségek kezelésére. C-vitamin tartalma is segíti a betegségek elleni küzdelemben. Megfázáskor ajánlott napi 2-3 dl fogyasztása. Levét a gyógyszergyártásban is használják színezőanyagnak, aromaanyagként, mellesleg pedig bizonyos esetekben segíti a hatóanyagok jobb felszívódását.
Ha leszedjük a fáról, hamar romlásnak indul, ezért az a legjobb, ha minél hamarabb elfogyasztjuk vagy felhasználjuk befőzésre, mélyhűtésre, lé és bor készítésére.
Hozzávalók: 1 kg meggy, 50 dkg nádcukor, 1,5 g tartósítószer (nátrium-benzoát)
A meggyet megmossuk, szárát eltávolítjuk. Ügyeljünk arra, hogy a gyümölcs ne sérüljön meg. Az üvegeket kimossuk, hagyjuk lecsepegni.
Elkészítés: A meggyet az üvegekbe rakjuk. Elkészítjük a felöntőlevet: 1 liter vízhez keverjük a cukrot, felforraljuk, habját leszedjük. Belekeverjük a tartósítószert, és a meggyre öntjük. Az üvegeket lezárjuk, vízzel teli lábosba állítjuk úgy, hogy a víz az üvegek háromnegyedéig érjen. A vizet felmelegítjük 90 fokra (ne forrjon), és kb. 5 percig főzzük benne a befőtteket. Az üvegeket kiszedjük, és száraz dunsztba (tiszta, meleg ruhák közé) tesszük.
Hozzávalók: 30 dkg liszt, 15 dkg Ráma margarin, 20 dkg nádcukor, 3 tojás, 2 dl tej, citrom leve, késhegynyi sütőpor és szódabikarbóna, 10 dkg darált dió vagy zsemlemorzsa, 1 kg meggy .
Elkészítés: a meggyet kimagozzuk, és szűrőkanálba tesszük, hogy a felesleges leve lecsurogjon. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjéből kemény habot készítünk.
A lisztet a margarinnal összemorzsoljuk, hozzáadjuk a tojássárgáját, a cukrot, a tejet, a szódabikarbónát, sütőport, a reszelt citrom héját, és összedolgozzuk. Tojások kemény habját óvatosan a masszába keverjük. Kibélelünk alufóliával egy 30X25 cm sütőt, és a masszát beleöntjük. A meggyet beleforgatjuk a dióba vagy a zsemlemorzsába, egyenletesen elosztjuk a tészta tetején. Előmelegített sütőben kb. 30 percig sütjük, de készítsünk közben sütéspróbát. Szúrjunk a tészta közepébe fogpiszkálót, és ha nem ragad, akkor kész a tészta.