Május utolsó vasárnapja a gyermekek napja. Ilyenkor a világ számos pontján rendezvényekkel várják a kicsiket. Melyekből kis hazánk is kiveszi a részét, hiszen országszerte változatos programok várják a gyermekeket és a szülőket.
A gyereknapot 1950. óta május utolsó vasárnapján ünnepeljük a Nemzetközi Demokratikus Nőszövetség 1949. novemberi moszkvai ülési határozata alapján. Akkoriban még nem a gyermekek szórakoztatása volt a cél, hanem az elmaradott, háború sújtotta országok gyermekeinek megsegítését szolgáló akciók megszervezése. Hazánkban hasonló rendezvény már a II. vh. előtt is létezett gyermekhét névvel, amely először 1931. májusában került megrendezésre, elsősorban jótékonysági céllal. Ugyanakkor Országos Gyermekvédő Liga 1906-ban rendezte meg első gyermeknapját, amivel a II. világháborúig tartó évtizedes hagyományt teremtett.
Mint már említettem az elsődleges cél a gyermekek segítése, ami mára már kibővült gyermekeink jogaira és sajátos világára való figyelemfelhívással.
A Nemzetközi Gyermeknapon kívül, létezik számos más gyermeknap is. Az UNICEF és az ENSZ Gyermeksegélyezési Alapja 1954-ben kezdeményezte a Gyermekek Világnapját. Erre a napra szeptember 20-át jelölték ki. Sok ország ehhez a dátumhoz csatlakozva tartja meg a gyereknapot, és ahol csak tehetik, hasonlón ünneplik, mint nálunk.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ), 1959. november 20-án fogadta el a gyermekek jogairól szóló egyezményt. Ezt követően ez a nap lett a Gyermekek Jogainak Világnapja, gyermeknapi rendezvények kötődnek a világ országaiban. Az idei évben a Nemzetközi Gyermeknap dátuma egybeesik az Eltűnt és Bántalmazott Gyermekek Napjával, melyet egy 1979. május 25.-én New Yorkban eltűnt kisfiú emlékére hoztak létre.
Ugyanakkor létezik Nemzetközi Televíziós Gyermeknap, amit a UNICEF és a Nemzetközi Televíziós Akadémia hirdetett meg. A kezdeményezéshez csatlakozó televíziós társaságok december második vasárnapján a gyerekekre hangolják adásaikat. A legjobb műsorokat külön díjjal is jutalmazzák.
A világ számos országában különféle napokon ünneplik a gyermeknapot. Indiában november 14-én van gyereknap, az ország első miniszterelnökének, Jawaharlal Nehru születésének évfordulóján. Németország 1989-es újraegyesítése előtt a keleti NDK-ban és a nyugati NSZK-ban más-más napon volt gyereknap. Keleten a Nemzetközi Gyermeknaphoz csatlakoztak és június 1-jén ünnepelték, nyugaton a Gyermek Világnapját tartották meg szeptember 20-án. Japánban 1948 óta nemzeti ünnep és egyben munkaszüneti nap a gyermeknap, amit május 5-én tartanak. Közép- és Dél Amerikában szinte minden országban máskor ünnepelnek. Argentínában augusztus második vasárnapja a gyermeknap, Brazíliában október 12., Chilében augusztus első vasárnapja, Kolumbiában április utolsó hétvégéje, Peruban október 14, Mexikóban április 30-a, Kubában július harmadik vasárnapja a gyermekeké.
Budapesten a Millenáris Központban rendezik az United Way- Mindenki gyermeknapját. A rendezvény fő délkitűzése, hogy egyformán jól szórakozhassanak az egészséges és a sérült vagy bármely szempontból hátrányos helyzetű gyermekek.
Szintén Budapesten, először kerül megrendezésre a Zöld Pardonban gyermeknapi programok, ahol gyermek és tánc foglalkozások mellett a gyerekek részt vehetnek a BRFK bűn- és balesetmegelőzési játékain, emellett a szülőket személyes tanácsadással segítik. Szentendrén a Szabadtéri Néprajzi Múzeum várja a családokat hagyományőrző játékokkal, szappanfőzéssel, mézeskalács sütödével, bábszínházzal és sok minden mással.
Tápószelén a Blaskovich Múzeum a reneszánsz jegyében alakította ki gyermeknapi programját, amelyet a történeti játszóház mellett íjászati és középkori fegyveres bemutató színesít. Miskolcon a Diósgyőri gyermeknapi várjátékokon ismerhetik meg kicsik és nagyok a Hunyadiak korának hangulatát, izgulhatnak a bajvívásokon. Lovagi tornákon, szórakozhatnak a színielőadásokon…
A szegedi Dugonics téri délutánok keretében rendezett gyermeknap keretében a gyerekek a különféle koncertek és előadások mellett reneszánsz táncokat tanulhatnak és aszfaltrajzversenyen indulhatnak. Győrben egész napos program keretében idézik meg Mátyás király udvarának hangulatát a Radó szigeten. Lesz vizes játék, vívás, iniciálé készítés. Mindezek mellett zenészek, táncosok, színjátszók, bábművészek, énekmondók, gyermek amatőr csoportok szórakoztatják a nagyérdeműt a színpadon.