Nincs olyan anyuka, aki ne találkozott volna a fogzás problémájával. Általában 6 hónapos korban kezdődik és egészen 3 éves korig tart. Sok orvos szerint nem okoz semmilyen tünetet, mégis nagyon sokszor nyűgös a baba és még számos egyéb tünetet produkál.
Még egyes babák tünetmentesen vészelik át a fogzást, a gyermekek egy része sajnos eléggé megszenved velük. Vegyük sorra, hogy milyen tünetei lehetnek a fogzásnak, hogy idejébe ki tudjuk szűrni.
A fokozott nyálzás akár már 3 hónapos korban is elkezdődhet. Sok babánál odáig fajul, hogy éjszaka szétáztatja az ágyát, napközben a ruháját, amikor pedig már bújik ki a fogacska, a nyál kimarja a szája környékét, a pofiját. A nyálzást csillapítani nem lehet, de ha folyton átnedvesíti a ruháját, tegyél a nyakába egy gumis aljú előkét, hogy ne kelljen folyton átöltöztetni.
Ha a baba mindent megrág (nem mindent a szájába vesz, ami egy természetes jelenség ebben az életkorban), folyamatosan az ínyét masszírozza, akkor biztosan lehetünk a fogzás tényében.
Érdemes neki rágókát, hűtőrágókát adni, vagy ha ez nem tetszik, akkor kiflivéggel, kenyérhéjjal, esetleg háztartási keksszel próbálkozhatunk, ezeket csak lassan tudja megrágni, viszont hosszasan erősíti rajta az ínyét, ami nemcsak a fájdalmat enyhíti, hanem elő is segíti a fogacska kibújását.
A fogzás járhat lazább széklettel, de sohasem vizes hasmenéssel! Ebben az esetben betegségre kell gyanakodni. A lazább széklet a fog kibújása körüli napokban kicsípheti a popsit, ezért ilyenkor érdemes gyakrabban pelust váltani és gondosan krémezni a popsit. A komoly hasmenést és magas lázat nem szabad a fogzásra fogni, ilyen esetben mindenképpen menjünk el orvoshoz!
Ez jellemző tünet lehet, de az első fogacskáknál általában még nem lehet látni. A felső metszőfogaknál már előfordulhat, hogy megduzzad az íny, a legjellemzőbb azonban a kisőrlők, nagyőrlők és szemfogak előbújásakor.
Az íny kifehéredése már a fog áttörése előtt hetekkel is jelentkezhet. Az “igazi” kifehéredés azonban, amikor jól láthatóan megjelenik a fogacska fehér széle az íny alatt, csak az áttörés előtt közvetlenül szokott megjelenni.
A fájdalmasan húzódó íny megzavarhatja a kicsi alvását. Egy fog kibújása gyakran hetekig is elhúzódhat, így akár több hétig is zavarhatja a csecsemő alvását a fogzás.
Nappal és elalvás előtt érdemes megfelelően kiválasztott és adagolt homeopátiás szerekkel segíteni a babán. Különösen a szemfogak és az őrlőfogak áttörése járhat nagy fájdalommal, ekkor fájdalomcsillapítóval enyhíthetünk a tüneteken (Panadol Baby, Nurofen, Germicid kúp).
A baba napokig nyűgös lehet napközben is a fogzás miatt. Ez teljesen természetes. Gondolj csak bele, amikor fáj a fogad, neked sincsen felhőtlenül jó kedved.
A borostyán megkönnyíti a fogzást és csökkenti a fogzási fájdalmat, kiegyensúlyozottabbá teszi a babát. Ausztriában és Svájcban a patikában kaphatóak ezek a láncok, és Németországban is támogatják az orvosok a viselését.
A borostyán nemcsak jó fájdalomcsillapító, de ellenállóbbá is teszi a kicsiket a betegségekkel szemben, így a gyengébb immunrendszerű, gyakran megbetegedő gyerekeknek is ajánlott. Emellett számos bőrbetegség és az allergia ellen is véd a borostyán.
A speciálisan babák számára készült láncokat és karkötőket apró, tompára csiszolt szemekből fűzik, a szemek között csomók vannak, hogy ha elszakadna, ne guruljanak szét a szemek, a zár pedig speciális csavaros, így a kicsi biztosan nem tudja levenni. Akár egész nap hordható, de akár éjszakára le is vehető, így is kifejti jótékony hatását.
Az ibolyagyökér puha fájának rágása, a benne lévő lágy alkaloidák miatt enyhíti a fájdalmat és segíti a fogak áttörését. A láncot akkor adjuk a pici nyakába, amikor az ínyét dörgöli. Itthon a Popolini márkanév alatt lehet ilyen láncot kapni.
Összeállította: Kincses Fanni