Számtalan vegyszer, gyógyszer, műtrágya maradvány található vizünkben. A fertőtlenítő klórozás következtében közel 60 féle daganatkeltő anyag kerülhet a vízbe és a vízpárába. Többek között a vízpárával is belélegezhető kloroform és radon, melyek vese- és májbetegségeket, tüdőrákot okozhatnak és a központi idegrendszer károsodását is eredményezhetik.
Bőrünk legnagyobb szervünk, kb. 1,5 négyzetméter. Nagy felületének köszönhetően sokrétű feladata van. Elválaszt minket a külső környezettől, állandó hőmérsékletet biztosít, véd a kórokozókkal szemben, a mechanikus-, sugár-, hő- és hidegártalomtól stb. A bőrápolás az immunrendszer ápolását is jelenti.
Az agresszív klór nemcsak ezt a nagyon jelentős szervet károsítja, hanem fel is szívódik rajta keresztül. 15-20 perces fürdés során annyi klór szívódik fel a szervezetbe, mintha 4 liter klóros vizet meginnánk!
Fejünk ékessége, hajunk is károsodik a fertőtlenítőszer hatására. Kényeztetjük drága samponokkal, balzsamokkal, hajszerekkel, pakolásokkal, és mindezeket leöblítjük klóros vízzel, mely azonnal kémiai reakcióba lép a fejbőr és a haj fehérjéivel és károsítja azt.
A zuhanyvízben lévő klór és egyéb mérgező anyagok rendkívűl kedvezőtlen hatással vannak az emberi szervezetre. Nagyon sok embernek haj és bőr problémákat, allergiás tüneteket okoznak, de akár szív- és érrendszeri megbetegedésekhez vagy rákhoz is vezethetnek! A zuhanyszűrő elsődleges célja, hogy eltávolítsa a vízből az egészségre ártalmas klórt és klórvegyületeket, valamint a nehézfémeket (pl. ólom, higany). A zuhanyszűrő emellett megszünteti a víz kellemetlen szagát és mellékízét, gátolja a vízkő képződését, továbbá akadályozza a baktériumok, algák és gombák elszaporodását.
A zuhanyszűrő szűrőhatását egy nagy tisztaságú réz-cink ötvözet (KDF-55) segítségével redox folyamat útján fejti ki, melynek során a zuhanyszűrőben található réz-cink ötvözet réteg elektronokat ad át, ami a káros vegyületeket ártalmatlan anyagokká alakítja. A klór molekulák például sóvá, a vízben oldott állapotban lévő higany és ólom kationok pedig a réz-cink ötvözet felszínén megkötődő fématomokká alakulnak át. A só jelenléte kimondottan előnyös a fürdővízben (lásd fürdősók), mert kitisztítja a bőr pórusait. A technológia négy világszervezet tanúsítványát is megszerezte (ISO, NSF, WQA, EPA). A zuhanyszűrőben a KDF-55 mellett egy aktív szénszűrő és egy kálciumszulfit réteg is található a szűrőhatás növelése érdekében.
Barna István
„vízügyi” szakértő