A mesterséges édesítők egészségkárosító hatásairól már több tanulmány napvilágra került, ennek ellenére a fogyókúrázók, valamint a cukorbajjal küzdők körében igen népszerűek ezek a „csodaszerek”. Azt csak kevesen tudják, hogy bizonyos fajták alkalmazása éppen az elérni kívánt hatás ellenkezőjét (cukorbetegség súlyosbodása, elhízás, stb.) válthatja ki!
Mesterséges édesítőink közül kétséget kizáróan az aszpartám az egyik legveszélyesebb. „Sikertörténete” során számtalan, súlyos egészségkárosító hatásait bizonyító publikáció látott napvilágot, ennek ellenére máig forgalomban van. A gyártó cégnek az aszpartám elterjesztését és széleskörű alkalmazását célzó hadjárata sikeres volt, így mára a különféle – főként diétás – élelmiszerek tetemes részében megtalálható ez az összetevő.
A Ramazzini Alapítvány 2005-ben folytatott állatkísérletei arra utalnak, hogy ez a mesterséges adalékanyag növeli a nyirokrendszeri daganatos megbetegedések, a vérrák, és a mellrák kockázatát. A kutatók emellett számos egészségügyi problémát hoznak összefüggésbe az aszpartám fogyasztásával. Többek között memóriazavarok, epilepszia, depresszió, látás- és hallászavarok, születési rendellenességek, menstruációs problémák, valamint központi idegrendszeri zavarok merülhetnek föl. Ezen kívül előidézheti a cukorbaj súlyosbodását, sőt, akár diabétesz kialakulásához is vezethet azoknál, akik erre genetikailag hajlamosak.
Az aszpartám mellett gyakran használt édesítőszer még a szacharin, a ciklamát és az aceszulfám. Ezek általában vegyítve kerülnek forgalomba, hogy egymás édesítő erejét fokozva megfelelő, tartós ízt biztosítsanak a terméknek. A szacharin káros hatásaira vonatkozóan már a huszadik század elején folytak vizsgálatok, a hatvanas-hetvenes években pedig állatkísérletek során bebizonyosodott, hogy nagyobb dózisban hólyagrák kialakulásához vezethet. A ciklamát – amely általában szacharinnal kombinálva kerül forgalomba – szintén növelheti a hólyagdaganat kockázatát, ráadásul – az állatkísérletek tanúsága szerint – károsítja a herét és a spermiumokat is. Állatokon végzett vizsgálatok alapján az aceszulfámról ugyancsak rákkeltő hatást feltételeznek.
A Purdue Egyetem kutatói arra is rávilágítottak, hogy a mesterséges édesítőkön élő fogyókúrázók nem feltétlenül számíthatnak súlycsökkenésre. A kalóriamentes „csodaszerek” – mivel általuk nem jut be a szervezetbe a megszokott energia – megnehezítik a táplálékbevitel kontrollálását, így túlevéshez vezethetnek.
A Bostoni Orvosi Egyetemen folytatott kísérletek pedig arra szolgáltatnak bizonyítékot, hogy a „light”, valamint a cukros üdítőitalok fogyasztása egyaránt növeli a metabolikus szindróma kialakulásának kockázatát. A vizsgálatok során 48%-kal valószínűbb volt a metabolikus szindróma kialakulása azoknál, akik naponta egynél többször fogyasztottak üdítőitalokat.
Sajnos nem csupán a mesterséges édesítőszerek jelentenek egészségügyi kockázatot: a finomított cukor – amelyet gyakran „fehér méregként” emlegetnek – ugyancsak súlyos betegségek forrása lehet.
A desszertek szerelmeseinek jó hírünk van: léteznek olyan édesítők, amelyek teljesen veszélytelenek, sőt, számos gyógyhatással is rendelkeznek. Egyikük az „ősidők” óta alkalmazott méz. Számos ásványi anyagot, nyomelemet és vitamint tartalmaz. Emellett emésztésjavító, immunerősítő és baktériumölő tulajdonsággal rendelkezik, ezért számos betegség megelőzésére, kezelésére alkalmas. Fogyaszthatjuk teába vagy kávéba keverve, de ételeink ízesítésére is kiváló.
Édesszájúak számára a sztívia jelenti a másik alternatívát. Ez a por, oldat és tabletta formájában kapható természetes édesítő egy Paraguayban őshonos növény leveleiből készül, amely nem csupán édes ízéről, hanem gyógyhatásáról is híres. Kiváló gombaölő, gyulladáscsökkentő, emellett gátolja a különféle baktériumok és vírusok szaporodását. Képes a magas vérnyomás csökkentésére, segíti a vércukorszint szabályozását, ráadásul mérsékli az éhségérzetet és az édesség utáni vágyat. Cukorbetegek is biztonsággal fogyaszthatják! (A sztíviáról itt talál további információkat)
Őri Katalin