Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Baba és a házi kedvenc

Igazi állatbarát vagyok, ennek ellenére mégis úgy gondolom, hogy a baba és a házi kedvenc nehezen fér meg egymás mellett - vagy ha igen, akkor is csak bizonyos keretek között!

 

 

 
 

Egy kisállat, legyen az kutya, macska, papagája, stb. olyan mint a családtag. Teljes mértékben úgy bánik vele az ember, mint a legjobb barátjával vagy éppen a „gyermekével”. A legnagyobb gond akkor áll be mikor a család már egy új jövevénnyel bővül. Nehéz megválni kedvencünktől, de nem is kell, csak sokkal jobban oda kell figyelni. Hisz már terhesen sem mindegy, de amikor baba van a családban, akkor már fokozottabb veszélynek van kitéve.  

 

 

 

Mire figyeljünk oda?

 

 

 

 

Jól tudjuk, hogy az állatok rengeteg betegséget hordoznak, a kutyáktól és a macskától különféle bőr- és féregfertőzéseket lehet kapni. Így nem árt kedvencünket rendszeresen állatorvoshoz vinni és kivizsgáltatni. Főleg abban az esetben kell gyakrabban, ha baba közvetlen közelében, egy légtérben (vagyis egy bérházi lakásban) tartózkodik. Persze nemcsak az állat fertőzheti meg a gyereket, ugyanúgy a gyerek is adhat át bizonyos betegségeket a kutyáknak vagy macskáknak. Nátha is ilyen. Ha a gyerek náthás, akkor az állat is elkaphatja.

 

 

 

A rendszeres kivizsgálások mellett nélkülözhetetlen az állandó oltás. Az állatok rendszeresen legyenek féreghajtva, ne legyenek bolhásak, mert a bolhák például hordozhatnak bizonyos galandféreg petéket, és így az állaton keresztül megfertőződhet a baba is.

 

 

 

 

 

Karmolás után kialakulhat a "macska-karmolási betegség"-nek nevezett, igen kellemetlen betegség. Lázzal, nyirokcsomó megnagyobbodásával jár, azonnal forduljunk orvoshoz, és az orvos figyelmét hívjuk fel a macskakarmolás tényére. Mivel a betegség sok más nyirokcsomó megbetegedéshez is hasonlít, meggyorsíthatjuk a kivizsgálást.

 

 

 

A kisemlősöket (hörcsög, tengeri malac) soha nem szabad a gyermek kezébe adni. Általában a kisemlősök harapása nem szokott veszélyes lenni, inkább csak felületes hámsérülést okoz. Az akváriumi halak igen fogékonyak a különböző fertőzésekre. A gyereket ne engedjük a halak vizében pancsolni.

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

A másik nagy kedvenc a papagáj. A papagájok a házi szárnyasokhoz hasonlóan az ún. "papagájkórt" (ornithosis) terjesztik. Ez a vírusos megbetegedés leggyakrabban tüdőgyulladást, mellhártyagyulladást okoz, de ezen kívül sok más megbetegedés kórokozója is lehet. Betegség esetén feltétlenül említsük meg az orvosnak, hogy papagáj van a családban!

 

Veszélyforrás?!

 

 

 

Hiába szeretjük, és vakon bízunk házi kedvencünkben, soha ne hagyjuk egyedül gyermekünkkel! A legszelídebb állatot is ki lehet hozni a sodrából. Elég egy hirtelen mozdulat, és már megtörténik a baj. Az elmúlt években nem egy ilyen hírt lehetett hallani, hogy kutya támadt gyermekre. Bár le kell szögezni, hogy a legtöbb esetben maga a kutya gazdája volt a hibás. 

 

 

 

 

Általában a legnagyobb veszélyforrást a legelterjedtebb háziállatok a kutya ás a macska okozza. Kicsi baba esetén mindenképpen el kell különíteni, nem szabad egy légtérben hagyni a babával.

 

 

 

Egyes kutyák nagyon féltékenyek a kisbabákra. Ez esetenként odáig fajulhat, hogy megtámadják a gyermeket. Sajnos az elmúlt években volt erre precedens. Figyeljük azokat a jelzéseket, amelyek erre az eshetőségre figyelmeztetnek: például a kutya mindig felugrik, és figyelmet követel magának, amikor mi a babával foglalatoskodunk.

 

 

Az egyik kutya jobban, a másik rosszabbul tűri, ha a kisgyerek piszkálja. Az egyikkel bármit csinálhat a gyermek, a másik a mászó babát kölykeként kezeli. Vannak kiszámíthatatlan kutyák, melyek minden ok nélkül támadnak.

 

Kincses Fanni