Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Ha fáj a baba hasa

A hasi fájdalom az egyik leggyakoribb panasz a gyermekkorban. Minden ötödik-tizedik csecsemőnél előfordul, ám általában a leggondosabb orvosi vizsgálattal sem találni kiváltó okot, vagyis szervi rendellenességet, ami betegségre utalna.

 

 

 

A hasfájós babára jellemző, hogy az egész teste megfeszül. Általában felhúzza a térdét a hasa felé, ökölbe szorítja a kezét, arckifejezése szenvedő és közben magas hangon ordít. Ez az állapot leginkább délután vagy estefelé szokott bekövetkezni, és percekig vagy akár órákig is eltarthat. Azonnal reagáljunk a baba sírására, mert sírás közben hajlamos arra, hogy sok levegőt nyeljen. Így a baba még rosszabbul érzi magát, és még nehezebb lesz megvigasztalni.

 

 

 

Gyakran jelentkezik szoptatás közben, amikor a görcs jelentkezésekor ráharap a mellbimbóra és szájában tartva "húzni" próbálja azt. A tünetek általában 3-5 hónapos korban megszűnnek. Ezután a panaszok lényegesen csökkennek.

 

 

 

Ha szoptat az anya, nem tanácsos egyik ételből sem túl sokat fogyasztania (tejből sem). A nagyon hasfájós babáknál nem kezdjünk korábban mellétáplálni, hiszen még a könnyen emészthető anyatejjel is gondja van. A meg nem emésztett táplálék (tej) a baba belében erjed, meglehetősen sok bélgázt termelve. A 3-4. élethónapra a bél enzimtartalma általában már megfelelő mennyiségű az elfogyasztott tej mennyiségéhez képest, így az erjedés-puffadás-hasfájás többé-kevésbé megszűnik. Persze vannak ez alól kivételek, nem hasfájós újszülött, de erősen hasfájós 6-7 hónapos baba is előfordul.

 

 

 
 
 
 
 
 

Mi ilyenkor a teendő?

Masszázs

 

 

 

 

Minden egyes érintésnek és simogatásnak ereje van. Számos kísérlet, megfigyelés, és kutatás bizonyítja a masszázs csodálatos hatásait, eredményeit. Nemcsak érzelmileg, hanem fizikailag is befolyásolják a baba fejlődését. Számos kísérlet, megfigyelés, és kutatás bizonyítja a masszázs csodálatos hatásait, eredményeit. Enyhíti az allergiás tüneteket, a felpuffadást, a hasfájást. Jótékony hatású a baba hasának olajos vagy hidratáló krémes masszírozása egy kis tornáztatással ötvözve.

 

 

 

Büfiztetés

 

 

 
 
 

A baba etetés közben levegőt nyel. Ha az a gyomrában marad és a későbbiekben fájdalmat, görcsöket okozhat neki. A hasfájós babák eseténél még szükségesebb a gyakoribb büfiztetés még szoptatás között is. Nem kell megijedni a büfiztetéstől, egyszerűen vegyük a kezünkbe a babát, és fektessük a vállunkra és járkálj vele kicsit. Fontos, hogy a vállunkra mindig tegyünk textilpelenkát.

 

 

 

 

 

Simogatás

 

 

 

 

A pocakot simogassuk gyengéden körkörösen, az óramutatóval megegyező irányában, ének és vers kíséretében, hogy minél jobban megnyugtassuk a babát. Szintén nagyon hatékony módszer a baba ringatása. A legtöbb baba szeret babakocsiban és hordozókendőben lenni, használjuk ki és hasfájos babánál alkalmazzuk. A háton, de főleg a hason hordozva a kisbabák garantáltan jól érzik magukat!  

 

 

 

Melegítés

 

 

 

 

 

A meleg jótékony hatással van a fájó felpuffadt hasra, ugyanis elernyeszti a hasfali izomzatot és a beleket is. A vasalással felmelegített pelenkát vagy cseresznyemag-zsákot a gyerek hasára helyezzük, nyugtató hatással lesz rá.  Szintén nagyon hasznos a hasmelegítő vagy a jó meleg gyapjúpulóver.

 

 

 

Gyógytea

 

 

 

 

 

Ánizs-édeskömény gyógytea a különböző felmérésék szerint csökkentette a hasfájás gyakoriságát. Nagyon fontos, hogy gyógyhatású készítményt csak abban az esetben használjunk, ha kikértük előtte az orvosunk véleményét!

 

Kincses Fanni