Ha már meglátja háziorvosát, jobban érzi magát? Mindegy is milyen gyógyszert szed, csak vényre legyen kapható? Elkezdhet gyanakodni, hogy a placebo hatása alatt áll.
A placebo olyan orvosi művelet vagy készítmény, mely a páciens állapotának javítását kívánja elérni valódi beavatkozás vagy hatóanyagok nélkül, pusztán a kezelésbe vetett hit által.
A placebo tehát „látszólagos gyógyszer”, amely azonban sokszor – lelki úton – tényleges javulást tud elérni.
A placebo egyik célja az új hatóanyagok tesztelése. Ha egy hatóanyagtól valakinek javul az állapota, de nem lehet tudni, hogy a gyógyszeres kezelés tudata, illetve a gyógyszerbe vetett hit, vagy pedig valóban a gyógyszer fiziológiai hatása okozta nála a javulást, érdemes kísérlethez folyamodni.
Ilyenkor a betegek egyik csoportjának valódi hatóanyagot adnak, a többieknek pedig placebót – miközben mindkét csoport úgy tudja, hogy valódi gyógyszert kap.
A hatóanyag hatása akkor tekinthető igazoltnak, ha észrevehetően azok között tapasztalnak javulást, akik valódi hatóanyagot kaptak, nem pedig placebót.
Az orvosi gyakorlatban ilyen célra legtöbbször szőlőcukrot alkalmaznak, ha tabletta formájában kell a betegnek adni; illetve fiziológiás sóoldatot, ha infúzió formájában.
Idõviszonyok: a teljes hatáshoz szükséges idõ közel azonos a hatóanyagéhoz; "mézeshetek": néhány hetes alkalmazás után, az új kezelés kapcsán érzett fellegjárás elmúlásával - hasonlóan a hatóanyagokhoz - a placebo hatékonysága is csökken
Gyógyszeradag-hatás viszony: két tabletta placebo bizony hatékonyabb, mint egy
Napszaki ritmus: a hatékonyság változik a napszaknak megfelelõen, pl. mind a fogfájás ellen szedett placebo, mind a valódi fájdalomcsillapító is legjobban délután hatnak, legkevésbé pedig éjszaka.
Hozzászokás és függõség: pl. altató-placebo egyre nagyobb adagban marad csak hatásos.
Gyógyszer-formuláció, azaz a megjelenés szerepe:
Méret: nagyon kicsi és nagyon nagy tabletták hatásosabbak, mint az átlagos méretűek
Szín:
zöld - félelmi állapotokban hatásos;
sárga - depresszióban ; ha ismert a beteg kedvenc színe, érdemes abban elkészíteni;
a "vészes" vérszegénység gyógyítására használt bíborszínű B12 - vitamin injekció éppen meghökkentõ színe révén különösen erõs placebo-hatással is rendelkezik a nyilvánvaló gyógyító hatásán felül
Kiszerelési forma: az injekció hatékonyabb, mint a tabletta; a cseppek kimérése és bevétele bonyolultabb, aprólékosabb, tehát kiváltképp "hatékonyak"
Név: legyen szuggesztív vagy tudományosan csengõ
Dr. Krisch 19 olyan vizsgálat metanalízisét (a metaanalízis egy matematikai eljárás, melyben több vizsgálatot összevonva lehet elemezni) végezte el, amelyben depressziósoknál hasonlították össze egy antidepresszáns és a placebo hatását.
A vizsgálatokban összesen 2,318 résztvevő volt, ebből 1,460 kapott különféle antidepresszánsokat, és 858 kapott placebót. A hatást a kezelés előtti és utáni depressziószint különbségével mérték.
Amikor összehasonlították a valódi antidepresszáns és a placebó hatását, kiderült, hogy az antidepresszánsok mindössze 25%-al hoztak több javulást a placebóhoz képest.
Másként – mondja Dr. Kirsch-, aki antidepresszánst szed, az javulásának 75%-át a gyógyszerbe vetett hitnek köszönheti, és ezt a 75%-os javulást gyógyszer nélkül is elérhette volna.
Ez a hihetetlen mértékű placebo-hatás megmagyarázza azt is, hogy aki nem "gyógyul meg" egy antidepresszánsra, az már egyre csökkenő mértékben fog reagálni az újabb és újabb próbálkozásokra, mert már nem hisz a gyógyszerben (vagy az orvosban).
Összeállította: Vetró Rita