Manapság a gyümölcs és zöldséglevek vitamindús ételelixírként élnek a köztudatban. Való igaz, hogy a frissen préselt nektárokkal olyan mennyiségű vitamin és ásványi anyag juthat szervezetünkbe, amelyhez egyébként több kilónyi nyers gyümölcs elfogyasztására volna szükség. Nem mindegy azonban, hogy milyen minőségű lét fogyasztunk. Hatalmas különbség van ugyanis az üzletekben kapható sűrítményből visszahígított italok, valamint a frissen préselt változat között.
Noha a 100 százalékos gyümölcslevek hozzáadott cukor és adalékanyagok nélkül kerülnek forgalomba, nem annyira egészségesek, mint gondolnák. A gyártás során a növények olyan folyamatokon mennek keresztül (tisztítás, sűrítés, hőkezelés) melyek hatására az ital tápanyagtartalma nagymértékben csökken.
A C-vitamin mennyiségének változása az egyik legjelentősebb, hiszen az aszkorbinsav hő hatására igen könnyen lebomlik, így pasztörizálás során hatalmas veszteséggel kell számolni. Ezt a gyártók gyakorta az italok „vitaminozásával” próbálják pótolni. A másik fontos tényező az alapanyagok (sűrítmények) és a kész termékek tárolása. Ezek gyakran hónapokig állnak a raktárak és az üzletek polcain, mielőtt a „szerencsés vásárló” kosarába kerülnének. Ekkorra azonban az egykor a gyümölcsökben rejlő tápanyagok nagy része már elveszett. Különösen így van ez a déli gyümölcsökből készült levek esetében, hiszen a felhasznált sűrítmények külföldről érkeznek, így a szállítás és a raktározás ideje alatt jelentősebb vitaminbomlással lehet számolni.
Míg a 100 százalékos gyümölcslevek nem tartalmazhatnak hozzáadott cukrot és adalékanyagokat, addig 25-50 százalékos kistestvéreik esetében már aromák, színezékek, állományjavítók, étkezési savak valamint cukor alkalmazása is megengedett. Sőt, a 12 százalékos nektárok gyártása során már tartósítószer is kerülhet a palackba!
Ha a fenti érvek ellenére mégis a dobozos gyümölcslevek mellett döntünk, válasszunk 100 százalékosat, és hígítsuk fele arányban szénsavmentes ásványvízzel vagy szűrt vízzel. A keverés a citrusfélékből készült italok esetén a magasabb savtartalom miatt is fontos, ugyanis a hígítatlan változat fogyasztásakor a gyomorban erősebb savhatás jelentkezhet. A bio üzletek polcain már olyan termékeket is találunk, amelyek kizárólag frissen préselt gyümölcsből, sűrítmény felhasználása nélkül készülnek: a készen kapható levek közül ők bizonyulhatnak a legjobb választásnak.
Biobarlang.hu | Biokukac.hu | Nyitottkert.hu | Vitaminplusz.hu | |
Almalé | 504 Ft. (0,7 liter, Eos, 100%-os, bio, szűretlen) | 521 Ft. (0,7 liter, Eos, 100%-os, bio, szűretlen) | - | 160 Ft (1 liter, szűrt, Sió, nem bio) |
Paradicsomlé | 360 Ft. (0,5 liter, természet gyümölcsei, bio) | 731 Ft. (0,7 liter, Eos, bio) | 388 Ft. (0,5 liter, bio) | 320 Ft. (1 liter, 100%, Sió, nem bio) |
A leginkább kifizetődő megoldás, ha beszerzünk egy lékészítő gépet, hiszen így változatos hozzávalókból olyan zöldség- és gyümölcskoktélokat készíthetünk, amelyek garantáltan tartalmazzák a növényekben rejlő tápanyagokat. Az összetevőket mi határozhatjuk meg, így valódi italkülönlegességek kerülhetnek ki a présből. A különféle koktélok ráadásul igazán jótékony hatást fejtenek ki bizonyos betegségek esetén, ezért ha például allergiával, vagy migrénnel küzdünk, csak meg kell vásárolnunk a megfelelő alapanyagokat, és hozzá is foghatunk a „kúrához”.
Hozzávalók: egy gerezd fokhagyma, egy kis csokor petrezselyem, négy-öt sárgarépa, két ág szárzeller, zsenge petrezselyemhajtás díszítésnek
Elkészítés: A fokhagymát csomagoljuk petrezselyembe és nyomjuk át a gyümölcsprésen a megtisztított sárgarépával és zellerrel együtt. Az ivólevet töltsük pohárba és hintsük meg apróra vágott petrezselyemmel.
Hozzávalók: félcentis gyömbérdarab, egy cékla, fél magozott alma, négy sárgarépa
Elkészítés: A megtisztított hozzávalókat nyomjuk át lékészítő gépünkön.
Hozzávalók: Két szelet ananász (a héjával együtt), fél uborka, fél magozott alma
Elkészítés: A hozzávalókat nyomjuk át a gyümölcsprésen.
Hozzávalók: három cékla levele, egy csokor petrezselyem, maréknyi spenót, négy sárgarépa, fél magozott alma.
Elkészítés: A hozzávalókat nyomjuk át a gyümölcsprésen.
Források: Calbom-Keane: Lékönyv 2. Duna Kiadó, 1992
Őri Katalin