Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Hogyan süssünk, főzzünk az ünnepekre?

Közeleg az ünnep, tervezgetjük az ünnepi menüt, és gyűlnek a kamrában, a hűtőszekrényben a hozzávalók. Ilyenkor kicsit mást, kicsit többet készítünk, mint szoktunk, talán nem is minden fér be a hűtőszekrénybe, aminek ott lenne a helye, talán majd nem is fogy el minden, megmarad az étel egy része.

A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal jó tanácsai a biztonságos ételkészítéshez a kellemesebb Karácsonyért!

A karácsonyi hangulatban leül a család az ünnepi asztalhoz, hogy az év egyik legemlékezetesebb étkezését családi, baráti körben elköltse. Azért, hogy az élményt ne rontsa el utólagos rosszullét, - mely sajnos elég gyakran előfordul - néhány egyszerű szabályt érdemes betartani. Kis odafigyeléssel nagy biztonságot teremthetünk magunknak, és vendégeinknek.

A legveszélyesebb ételek toplistája

Legveszélyesebbek azok az ételek, melyek nyers tojással vagy darált hússal készülnek, és nincsenek jól átsülve-főve. Ilyenek pl:

 

Biztonságos ételek

Biztonságosak azok az ételek, melyek jól át vannak forrósítva, és frissen fogyasztjuk őket, vagy hűtés nélkül sem romlandóak. Ilyenek pl:

Néhány jó tanács az ételkészítéshez, fogyasztáshoz

Miért?

A nyers tojással készült ételek veszélyesek lehetnek

A tojás belsejében időnként szalmonella baktérium fordulhat elő, azonban a főzés hatására elpusztul.

Lehetőleg ne készítsünk olyan süteményt, amelynek krémjébe nyers tojás kell, mert a tojással szalmonella kerülhet bele.

Ilyet kisgyermeknek semmiképp se adjunk! A tojás sütve, főzve biztonságos.

 

A hűtés megakadályozza (lassítja) a baktériumok szaporodását

Az ételmérgezés veszélye nő, ha a baktériumok a langyos ételben elszaporodhatnak. Ezt előzi meg a hűtés. A készétel szobahőmérsékleten 2-3 óráig, hűtve 1-3 napig tárolható biztonságosan!

Az alapos sütés, főzés elpusztítja a baktériumokat

Minél alaposabban átsült – átfőtt az étel, annál biztonságosabb. A nagy adagban főzött, nagy- darabban sült étel közepe néha nem kap elegendő hőt, így a baktériumok életben maradhatnak. A maradék ételt fogyasztás előtt fel kell forralni!

Forrás: Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal