Cikkünk első részében a karácsonyi tea, a fűszeres-mézes gyümölcspálinka és a mézes csemege elkészítésével, valamint tárolóedényeik díszítésével ismerkedtünk meg. Lássunk még néhány igazi ünnepi slágert!
A téli lekvárok alapanyagai a déli gyümölcsök köréből kerülhetnek ki; a legízletesebb eredményt citrom, narancs vagy grapefruit használatával érhetjük el. Ezeket külön-külön és tetszés szerinti kombinációban is alkalmazhatjuk. Ha kesernyésebb dzsemet szeretnénk, beletehetjük a gyümölcsök héját is, de ebben az esetben csak bio alapanyagokat használjunk! Ha a hozzávalókat meghámozzuk, és a gerezdekről eltávolítjuk a fehér hártyát, jóval édesebb, selymesebb ízű lesz az eredmény. A téli lekvárokat is a hagyományos módszerrel készítjük (a recepteket ide kattintva érheti el) a különbség csupán annyi, hogy jellegzetes „karácsonyi” fűszereket (pl. szegfűszeg, fahéj, kardamom, csillagánizs) adunk a masszához. Fontos, hogy ezeket csak a főzés vége előtt 15-20 perccel tegyük bele, különben a lekvár megkeseredhet. A dekoráció igen sokféle lehet. Nagyon mutatós, ha üvegfesték segítségével néhány motívumot rajzolunk az edényre, valamint egy piros kockás kartonanyagból kivágott kört rafiával a befőttesüveg tetejére erősítünk. Köthetünk rá díszítésként egy-egy karika szárított citromot vagy narancsot, valamint egy apró kísérőcédulát.
Hozzávalók 1 literhez: 4 db. citrom, 2 db. zöldcitrom, nádcukor (40-60 dkg) vagy méz ízlés szerint, 1 db. vaníliarúd, 1 liter tiszta vodka
Elkészítés: Válasszunk ki egy nagyobb befőttesüveget és tegyük bele a meghámozott, apró darabokra vágott gyümölcsöket (ha a citrom héját is bele szeretnénk tenni, mindenképpen bio alapanyagokat használjunk), valamint a kettétört vaníliarudat. A mézből illetve a nádcukorból először érdemes csak kisebb mennyiséget hozzáadni, így később folyamatos kóstolgatással és édesítéssel értejük el a kívánt ízhatást. Az alapanyagokra öntsük rá a vodkát és az egészet alaposan keverjük össze. Az érés 3-4 hétig is eltarthat, melynek során az italt minden nap meg kell kavarnunk. Ha a likőr elkészült, szűrjük le, öntsük kisebb, feldíszített üvegekbe majd dobjunk bele néhány darabka citromot. Az edényt a lekvár esetében használt módszerekkel – kartonanyaggal, üvegfestékkel, szárított citrommal és kartonpapírból vágott apró üdvözlőkártyával – dekorálhatjuk.
Hozzávalók 1 literhez: 2 db. nagy narancs, 1 db. kisebb citrom, 1 liter tiszta vodka, méz és/vagy nádcukor, 1 db. vaníliarúd
Elkészítés: Nagyjából megegyezik a citromlikőrnél alkalmazott eljárással. Az ízesítés tekintetében azonban figyelembe kell vennünk, hogy ez egy igen édes italtípus, tehát nádcukorból egy kicsivel többet (60-80 dkg) kell hozzáadnunk, ha a klasszikus narancslikőrhöz hasonló aromát szeretnénk elérni. Az édesszájúak citrom hozzáadása nélkül is készíthetik, a kevésbé émelyítő likőrök kedvelői viszont mindenképpen kockázzanak bele egy citromot és kevesebb nádcukrot (illetve mézet) használjanak!
Ez talán nem egy tipikus karácsonyi csemege, azonban megfelelő fűszerekkel és gyümölcsökkel ízesítve, valamint feldíszített csatos edénybe töltve valódi ünnepi különlegesség! A kakaós finomságok rajondóinak a csokoládés, a könnyedebb ételek kedvelőinek a gyümölcsös változatot készítsük el. Ha pedig igazi karácsonyi ízeket szeretnénk a keverékbe csempészni, válasszuk a fahéjas-almás müzlit.
Hozzávalók: natúr puffasztott rizspehely, zabpehely, kukoricapehely, pehely mix (búza, árpa, zab), apró darabokra tört bio csokoládé, 1-2 kanál kakaópor, 1-2 kanál őrölt fahéj, esetleg egy kevéske nádcukor, ízlés szerint aprított mogyoró és mandula.
Elkészítés: A hozzávalókat tegyük a kiválasztott üvegbe, és alaposan rázzuk össze. Az edényt üvegfesték és csillámpor segítségével különféle motívumokkal díszíthetjük. Köthetünk rá egy pici kartonpapírból készített üdvözlőlapot, amelyen feltüntetjük az összetevőket. Amennyiben nem szeretnénk a festéssel bajlódni, egyedi címkéket használhatunk.
Hozzávalók: natúr puffasztott rizspehely, zabpehely, kukoricapehely, pehely mix (búza, árpa, zab stb.), aszalt gyümölcsök (pl. áfonya, meggy, szilva, barack), esetleg egy kevés nádcukor és őrölt fahéj.
Elkészítés: Ugyanazzal a módszerrel állítjuk össze és díszítjük, mint a csokoládés változatot.
Hozzávalók: natúr puffasztott rizspehely, zabpehely, kukoricapehely, pehely mix (búza, árpa, zab), szárított almakarikák, néhány kanál őrölt fahéj, esetleg egy kevés nádcukor.
Elkészítés: Az almát vágjuk vékony karikákra és száraz meleg helyen szárítsuk legalább egy hétig, hogy a gyümölcs összes nedvességét elveszítse. Csak akkor keverjük össze a többi alapanyaggal, ha teljesen kiszáradt, ellenkező esetben a müzli később megpenészedik. A díszítést az előzőekben leírtak szerint végezhetjük.
Veróczky-Őri Magdolna, Őri Katalin