Ma már egyre több lehetőség nyílik arra, hogy a kismama a hagyományostól eltérően, alternatív szülési módszerek segítségével hozza világra csemetéjét.
Van, akiben fel sem merül a kérdés, hogy otthon hozza világra gyermekét, addig más tudatosan készül a szülés ezen, módjára. Mind a két részről megoszlanak a vélemények, sőt mondhatnám, hogy az egyik legvitatottabb kérdés a témában. Mindenkinek szíve jóga megválasztani a körülményeket és a helyszínt, ahol szeretné világra hozni gyermekét. Természetesen az otthonszülés, a saját környezet sokkal személyesebb, meghittebb. Csodálatos történeteket lehet hallani, a születés ezen csodájáról. Mégis sok nő inkább a kórházat választja. Elsősorban a biztonság miatt, hisz ha valami komplikáció lép fel, hiába van szakszerű segítség, a korszerű eszközök hiánya miatt probléma léphet fel. Ezért is kell tudatosan készülni az otthoni szülésre, ma már vannak tanfolyamok, melyek testileg és lelkileg is felkészítenek az elkövetkező időszakra. . E mellett azonban igen fontos tényező a szülést levezető orvos/bába tapasztalata, illetve a gyors kórházba jutás lehetősége. Bármelyiket is válasszuk, mérlegelni kell és egy olyan döntést hozni, ami a mamának, papának és a csöppségnek is jó.
A kismamák jobban szeretik azokat a kórházakat, ahol igényeiknek megfelelőbb ellátást kapnak, ahol a vajúdás, a szülés alatt is szabadságot élvezhetnek. Ezeket, a feltételeket pedig általában magánkórházak engedhetik meg maguknak. Ám ennek borsos ára van! A pontos összeget nem lehet tudni, mert kórháza válogatja, de kb. 500-800 ezer Ft. Itt teljes mértékben érvényesül; fizess, és akkor mindent megkapsz elv! Sőt pont ez a lényeg, pénz ellenében luxuskörülmények között, szinte mindent megkaphat a kismama. Jól felszerelt, barátságos, szeparált szobákban lehetnek, teljes ellátással, hozzátartozójuk pedig térítésmentesen velük aludhat. A szülőszoba elhagyása után a család birtokba veheti a kismama szobáját, ahol egész nap és éjjel is együtt lehetnek. Nem utolsó szempont, hogy a megszületett gyermeket az anya azonnal karjaiba veheti, megszoptathatja, az apa, pedig megfürösztheti.
Lassan elérjük azt a szintet, hogy nem lesz luxus magánkórházban szülni! De azért addig még várnunk kell és kiválasztanunk a számunkra legkedvezőbb bababarát kórházat. Miért is azt?
A WHO és az UNICEF által indított, Bababarát Kórház Kezdeményezés célja, hogy a kórházak a szülést követően ne válasszák el az újszülötteket az édesanyjuktól, ezzel is támogatva a szoptatást. Magyarországon jelenleg 8 kórház viseli a bababarát kórház címet. További információ>>
Nyugaton már több helyen vannak születésházak, amik ötvözik a kórházi és az otthonszülés előnyeit. Szülés előtt a család bevonul a komfortosan kialakított lakásba, és a modern szülészeti ellátás előnyeit, biztonságát élvezve az otthonihoz hasonló környezetben történik a szülés. Annyi különbséggel, hogy mindez a kórház területén zajlik, és bárminemű komplikáció esetén, az orvosok azonnal közbe tudnak avatkozni.
Érdekesség! |
Történetek szerint a vízszintes fekvés a Napkirály idejében alakult ki, amikor az úr kedvese szülését mindenáron figyelemmel akarta kísérni. A fenséget talán megterhelte volna, ha négykézlábra kellett volna állnia ehhez, úgyhogy "feltalálta": úrinő az ágyon szépen kiterítve oldja meg a problémát. A módszer pedig megtetszett az orvosoknak is, és jó sokáig tartotta magát a szokás. |
Sokan úgy tartják, hogy a vajúdás alatt hagyni kell az anyát, hogy saját maga válassza ki a számára legmegfelelőbb testhelyzetet. A szabad pozíció megválasztása lényeges, a korábbi szigorúan háton-fekvő változat ma már több szempontból is megdőlt és nem szolgálja feltétlenül a biztonságot. Másrészt sok esetben egy másik testhelyzet; sétálás, guggolás, térdelés, stb, enyhítheti a fájdalmakat. Az alternatív szülőszobák szemlélete szerint, a vajúdási szakasz néhány órája többféleképpen is eltölthető, akár vízben is.
A vízben való vajúdásról és szülésről megoszlanak a vélemények. Még Nyugat-Európában a szülészeti klinikákon, biztosítják a vízben való szülés feltételeit, addig nálunk még csak gyermekcipőben jár és a legtöbb helyen csak a vízben való vajúdásra van lehetőség. Pedig brit kutatók megerősítették, hogy a vízben szülés előnyeit, hangsúlyozva, hogy a vajúdó anya vízbe merülése csökkenti a szülési fájdalmakat, a stresszt és a fájdalomcsillapítók alkalmazását. Kutatások szerint a víz bakteriális fertőzöttsége nem jelentős, és a méh aktivitását, a szülés haladását kedvezően befolyásolhatja a langyos víz. A meleg víz egyrészt lazít és emiatt hatékonyan csillapítja a fájdalmat, másrészt a felhajtóerõ révén könnyíti nemcsak a testhelyzet fenntartását, de megváltoztatását is. Egyes szülőszobákon lehetőség van a vízben vajúdásra is. A szülés e-fajtája azonban ma Magyarországon még nem tartozik a bevett módszerek közé.
Ma már nem különlegesség, ha az édesapa vagy egy közeli családtag bent van a vajúdás és a szülés folyamán, hogy támogassa a kismamát. De a dúla még a mai napig is újdonságnak számit, annak ellenére, hogy egyre több édesanya veszi igénybe szolgáltatásait. A dúla görög eredetű szó, jelentése: "szolgálatában". A gyakorlatban asszonytársi segítőt, segítőtársat jelent. Nem különleges képességgel, misztikummal megáldott asszony, hanem ugyanolyan nő, mint a kismama. Annyi különbséggel, hogy édesanyaként már átélte mindezeket és tudja, hogy mire van szüksége a szülés alkalmával egy anyának.
Tapasztalatával hasznos segítség tud lenni a kismama számára. A dúla segít felkészülni a szülésre. A vajúdás a szülés ideje alatt minden percben a leendő édesanyát támogatja, bátorítja, segíti. Legfájdalmasabb pillanatokban fogja az édesanya kezét, ápolja és gondoskodik a kényelmes feltételekről.
Kincses Fanni