Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Táplálkozás várandósan

Az egészséges gyermek születésének a feltétele, hogy az anya egészséges legyen, ne kapjon semmilyen fertőzést a terhessége folyamán - ehhez pedig elengedhetetlen a helyes táplálkozás.

„Nekem kettő helyett kell ennem” - hallhatjuk sok kismamától, ez azonban sajnos tévhit. Ha meg szeretnénk őrizni magunk és a babánk egészségét, semmiképpen sem ajánlatos két ember helyett ennünk.

A várandósság alatt az egészséges súlygyarapodás kb. 8-12 kg. Ennél kisebb vagy nagyobb mértékű súlynövekedés a kismama és a gyermek számára is káros lehet.

Az elhízás növeli a terhességi cukorbetegség, a magas vérnyomás, a húgyúti fertőzések, valamint a szülési komplikációk fellépésének kockázatát is.

Helyes táplálkozás várandósan

Fontos, hogy a kismama tápláltsági állapota megfelelő legyen, tápanyagraktárai legyenek feltöltve. A terhes anya energiaszükséglete kb. 15%-kal növekszik (~300 kcal), A, B, C, E vitamin, valamint jód-, és cink igénye 25-30%-kal, fehérjeigénye pedig 15-65%-al emelkedhet. E szükségek növekedése miatt rendkívül fontos, hogy a terhes nők szervezetében állandóan legyen megfelelő mennyiségű vitamin.

Az optimális vitaminháztartás nélkülözhetetlen a magzat egészséges fejlődéséhez. Különösen vonatkozik ez a B-vitamin csoporthoz tartozó, vízoldékony folsavra, amely kiemelt szerepet játszik a placenta (méh­lepény) és a megtermékenyített petesejt fejlődésében. A folsavnak bizonyos fejlődési rendellenességek, például a spina bifida (nyitott gerinc) kialakulásá­val szemben védőhatása van, nélkülözhetetlen továbbá a nukleinsavak (RNS és DNS) szintéziséhez. Másik kedvező hatása, hogy fokozza a tejképződést.

Az állapotos nőknek kétszer annyi vasra van szükségük, mint a többieknek.

Ahhoz, hogy a terhes anyuka a mai táplálkozási szokások mellett fedezni tudja vasszükségletét, naponta kb. 5-7000. kalóriát kellene elfogyasztania.

Ez teljességgel lehetetlen, ezért a vas pótlása érdekében megfelelő vitaminkészítményt célszerű fogyasztani.

A helyes táplálkozáshoz persze nemcsak vitaminokra, hanem rendszerességre és változatosságra is szükség van. Lehetőleg azonos időpontban, naponta négyszer-ötször (de legalább háromszor!) étkezzünk! Próbáljunk minél változatosabban, sokszínűbben táplálkozni. Fontos, hogy állapotosan sok tejterméket és friss zöldséget, gyümölcsöt fogyasszunk, ha lehet, naponta többször. Emellett legalább 2 liter folyadékot (víz, ásványvíz, friss gyümölcs és zöldséglé, tea) igyunk meg naponta.

Várandóság alatt kerülni kell a puffasztó, túlzottan fűszeres ételeket. Minden kismama számára fontos, hogy csökkentse sófogyasztását is, mert ez terhességi toxémia kialakulásához vezethet (vizenyő képződés kezeken, lábakon, valamint a vérnyomás megemelkedése, majd esetleg a vizeletben a fehérje megjelenése).

Mivel a méhen belüli táplálkozásnak szerepe lehet a későbbi degeneratív megbetegedések (magas vérnyomás, cukorbetegség, magas vérzsír szint, véralvadási zavarok, légúti megbetegedések) létrejöttében, nagyon fontos, hogy minden kismama egészségesen és változatosan étkezzen!

Néhány jó tanács 

Káros szenvedélyek terhesség alatt

A kávéfogyasztás kisebb mennyiségben várandósan is megengedett. A terhesség második harmadában normálisan is csökken a vérnyomás, ilyenkor napi egy-két adag kávé fogyasztása általában nem okoz problémát. Azonban a napi kávéadag meghatározásakor arra is figyeljünk, hogy a kávé mellett egyéb ételek és italok is tartalmazhatnak koffeint (pl. csokoládé, kóla, tea). A túlzott koffeinfogyasztás az erek szűkületét, méhen belüli magzati sorvadást és kissúlyú magzat születését eredményezheti, ezért ajánlatos a kávét is mértékkel fogyasztani.

Terhesség alatt egyáltalán nem szabad dohányozni, sőt dohányzó helyiségben vagy dohányos közelében is tilos tartózkodni, ugyanis a passzív dohányzás is igen káros a magzatra. A nikotin csökkenti a placentáris keringést: ez magzati oxigénhiányhoz vezet, ami koraszülést eredményezhet. A cigarettában lévő kátrányoknak és égéstermékeknek szintén károsító hatásuk van.

Fontos tudni, hogy nemcsak a cigaretta, hanem a leszokáshoz használatos nikotintartalmú szerek is veszélyesek lehetnek a magzatra. A nikotintapasz például 12 órán keresztül folyamatosan nikotint juttat a szervezetbe (ráadásul nem is kis mennyiségben), ezért használata várandósan semmiképpen sem javasolt!

A terhesség alatti jelentős vagy rendszeres alkoholfogyasztás magzati alkohol szindróma kialakulását okozhatja. Ez az értelmi fejlődés zavarához vezethet; kisfejűséget, tanulási és viselkedési rendellenességet, hiperaktívitást eredményezhet.

Gyalus Anna, dietetikus